افزایش قیمت طلا برای سومین هفته متوالی

برخی فعالان بازارهای بین المللی معتقدند که قیمت طلا در کوتاه مدت به روند صعودی خود ادامه خواهد داد و می تواند سطح مقاومتی ۱۲۵۰ دلاری را بشکند. به نظر می رسد گمانه زنی های مربوط به نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا می تواند تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا داشته باشد.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،  به نقل از پایگاه اینترنتی مارکت واچ،تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که کاهش ارزش دلار و ادامه نگرانی ها نسبت به سیاست های ترامپ و اوضاع اروپا موجب افزایش تقاضای سرمایه گذاری برای طلا خواهد شد.
قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با ۲٫۵۰ دلار کاهش به کمتر از ۱۲۳۹ دلار رسیده است. قیمت طلا در هفته ای که گذشت با افزایش ۰٫۳ درصدی روبرو شده است. این برای سومین هفته متوالی است که قیمت طلا با افزایش همراه بوده است.
ترامپ در نخستین کنفرانس خبری خود بار دیگر رسانه های خبری را به باد انتقاد گرفت و آنها را به انتشار اخبار جعلی متهم کرده است.
گرچه این احتمال وجود دارد که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را طی سال جاری افزایش دهد ولی نگرانی های مربوط به تحولات سیاسی در اروپا از جمله برگزیت و انتخابات سراسری در آلمان، فرانسه و هلند می تواند عامل مهمی برای افزایش قیمت طلا باشد.
شاخص ارزش دلار آمریکا روز جمعه با ۰٫۵ درصد افزایش روبرو شده و در هفته ای که گذشت نیز ۰٫۲ درصد افزایش داشته است.
طلا به شدت در برابر نوسانات ارزش دلار و نرخ بهره آمریکا واکنش نشان می دهد. برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که افزایش قیمت طلا در هفته گذشته با وجود افزایش ارزش دلار آمریکا مساله بسیار مهمی است.
شاخص ارزش دلار و قیمت جهانی طلا در ماه آوریل به طور همزمان با افزایش روبرو شده است. جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا در نشست کمیته بانکی سنا و کنگره از افزایش نرخ بهره در نشست مارس دفاع کرده و نسبت به تاثیر منفی سیاست های مالی ترامپ بر اوضاع اقتصادی آمریکا و سیاست های پولی فدرال رزرو هشدار داده است.
به نوشته سایت طلا ، فدرال رزرو آمریکا پیش بینی کرده است که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۳ بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد.
قیمت هر اونس نقره نیز با ۰٫۲ درصد کاهش به ۱۸٫۰۳ دلار رسیده است. قیمت نقره نیز در هفته گذشته بیش از ۰٫۵ درصد افزایش داشته است.

logo-samandehi