افزایش فشار دلار به سمت صعود

تقاضا برای #ارز همواره طبق سنت در ۴۰روز پایانی سال، افزایش می‌یابد، اما امسال این روند با برگزاری انتخابات #مجلس و تعیین تکلیف عضویت #ایران درگروه ویژه اقدام #مالی، موسوم به FATF، همزمان شده؛ ۳عاملی که موجب شده قیمت دلار به سمت ارقام بالاتر از ۱۳هزارو۵۰۰تومان چسبندگی زیادی پیدا کند.

به گزارش بنکر، بیم آن می‌رود با اضافه شدن احتمالی نام ایران به فهرست سیاه FATF، اثر ۲عامل دیگر تشدید شود و قیمت دلار بار دیگر به صعود تمایل پیدا کند.

بیشتر از یک‌ماه است که قیمت هر دلار آمریکا در محدوده ۱۳تا ۱۳هزارو ۷۰۰تومان در نوسان است، اما هرگز به کمتر از ۱۳هزار تومان نزول نکرده و در این کانال جدید مقاومت کرده است. قیمت هر #دلار #آمریکا بعد از آنکه مهر‌ماه پارسال تامحدوده ۱۹هزار و ۵۰۰تومان پیشروی کرد، تا آبان‌ماه امسال تحت‌تأثیر سیاست‌های کنترلی بانک مرکزی با نزول مواجه شد و در هفته نخست آبان‌ماه به محدوده ۱۱هزارو ۱۵۰تومان رسید. اما از هفته نخست آبان‌ماه تاکنون قیمت هر دلار آمریکا به رشد تمایل زیادی پیدا کرده و در این مدت دست‌کم ۲۲درصد رشد کرده و به محدوده ۱۳هزارو ۶۵۰تومان رسیده است. قیمت هر دلار آمریکا ظرف یک ماه اخیر در برابر نزول مقاومت کرده و اکنون به‌نظر می‌رسد تحت‌تأثیر عوامل سه گانه ناشی از افزایش تقاضای پایان سال، تعیین تکلیف برای عضویت ایران در گروه ویژه اقدام مالی و برگزاری انتخابات مجلس که همه آنها در دهه نخست اسفند‌ماه تکلیف‌شان مشخص می‌شود؛ بار دیگر با رشد مواجه شود.

با توجه به اینکه مهلت ایران برای تصویب لوایح چهارگانه مرتبط با پولشویی و تامین مالی تروریسم(FATF) دراسفند‌ماه به پایان می‌رسد، برخی تحلیلگران بر این باورند، درصورتی که ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار بگیرد، شاهد اثر منفی آن بر قیمت دلار خواهیم بود و قیمت دلار کشش بیشتری برای رشد پیدا خواهد کرد. ضمن اینکه باید درنظر داشت؛ هر سال در روز‌های پایان سال حجم تقاضا برای دلار افزایش می‌یابد و این موضوع زمینه رشد نرخ دلار را فراهم می‌کند، کارشناسان در عین حال احتمال می‌دهند انتخابات مجلس شورای اسلامی که با توجه به روند تأیید صلاحیت نامزدها احتمالا به تغییر فضای سیاسی منجر خواهد شد؛ می‌تواند روی بازار ارز اثر‌گذار باشد و به تحریک تقاضا هم منجر شود.

پیش از این سیدبهاء الدین حسینی هاشمی از کارشناسان مالی به همشهری گفته بود: مهم‌ترین عامل تأیید‌کننده قیمت ارز، مقدار عرضه و تقاضاست؛ بنابراین زمانی که تقاضا افزایش یا عرضه کاهش پیدا می‌کند، قیمت ارز افزایش می‌یابد. او افزود: آنچه مسلم است #صادرات نفت به حداقل رسیده و این موضوع را مقامات ارشد کشور وحتی رئیس‌جمهوری هم تأیید کرده‌اند؛ بنابراین طبیعی است که همه احساس می‌کنند منابع ارزی کم شده و در آینده نیز کمتر خواهد شد.او با تأکید بر اینکه جامعه اقتصادی کشور بسیار هوشمند است و از نحوه تخصیص ارز متوجه می‌شود که مقدار منابع و مصارف ارزی چقدر است ادامه داد: من فکر می‌کنم قیمت دلار با یک شیب ملایم تا پایان سال ۱۰تا ۲۰درصد افزایش یابد.

حسین زمانی درمزاری دیگر کارشناس بازار‌های مالی هم در این‌باره به همشهری گفت: محدوده ۱۳هزارو ۸۰۰تومان ناحیه مقاومت قیمت دلار است، چنانچه قیمت دلار از این منطقه عبور کند می‌تواند تا منطقه ۱۵هزارو ۶۰۰تومان و بعد ازآن حتی تا محدوده ۱۷هزار تومان تا پایان سال رشد کند.با این حال اقتصاددانان بر این باورند؛ پایه اصلی تعیین قیمت ارز نرخ تورم و افزایش پایه پولی است. هرچه تورم افزایش یابد، ارزش پول ملی کاهش می‌باید و به‌دنبال آن نرخ برابری سایر ارز‌ها در مقابل ارزملی افزایش می‌یابد؛ بر‌همین اساس سیاست اصلی دولت باید بر کاهش تورم متمرکز باشد.

پیش از این رئیس هیأت مؤسس کانون صرافان به این موضوع اشاره کرده و گفته بود: مادامی که نرخ تورم در ایران با کشورهای مبدا ارز تفاوت داشته باشد، این تفاوت، قیمت ارز را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.به گفته اصغرسمیعی زفرقندی، درحالی‌که تورم کشورهای حوزه دلار، معمولا کمتر از ۴ درصد است و با توجه به اختلاف نرخ تورم ایران و کشورهای حوزه دلار، افزایش قیمت دلار اجتناب‌ناپذیر است. او قیمت دلار را با توجه به نرخ تورم تا پایان سال در محدوده ۱۴تا ۱۵هزار تومان پیش‌بینی کرده و تأکید کرده بود: اگر بانک مرکزی و دولت‌ها به دلایل غیراقتصادی، تصمیم بگیرند نرخ ارز را ثابت نگاه دارند، فنرقیمت جمع می‌شود و به محض کاهش فشار یا بروز اتفاقاتی مثل تحریم و افت قیمت نفت، این فنر رها شده و قیمت #ارز به سمت #نرخ واقعی حرکت خواهد کرد.
۳عامل سیاسی و اقتصادی ازجمله احتمال اضافه شدن نام #ایران به فهرست سیاه FATF، موجب شده فشار قیمت دلار برای خط‌شکنی و حرکت به سمت ارقام بالاتر از ۱۳هزارو۵۰۰تومان در ۴۰روز آینده افزایش پیدا کند.

logo-samandehi