افزایش عرضه دلار را ارزان کرد

دلار که در دومین روز هفته با ۲ تومان افزایش به سطح ۳ هزار و ۷۵۰ تومان بازگشت، در روز سوم بار دیگر در مسیر نزولی قرار گرفت. روز دوشنبه، دلار ۱۵ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۷۳۵ تومان رسید.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، این افت موجب شد که در اولین روز خردادماه، کمترین قیمت دلار در سال ۹۶ به ثبت برسد. به گفته فعالان، افزایش عرضه ارز در بازار مهم‌ترین عاملی بود که موجب کاهشی شدن روند شد. مقاومت دلار در سطح ۳‌هزار و ۷۵۰۰ تومان، کاهش نرخ حواله درهم، عرضه مناسب بازیگران بازارساز در کنار تحرکات بازیگران خالی فروش از جمله عواملی بودند که زمینه‌ساز افزایش عرضه و کاهش قیمت شدند. افت قیمت دلار برای برخی از معامله‌گران غیرمنتظره بود؛ چراکه این دسته انتظار داشتند به‌واسطه بیانیه ریاض، قیمت دلار در بازار داخلی رشد کند. روز دوشنبه، بهای یورو نیز در بازار داخلی افت کرد و با ۱۰ تومان افت به قیمت ۴‌هزار و ۲۲۰ تومان رسید. همسو با افت قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز در مسیر کاهشی قرار گرفت و با ۵ هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و ۲۱۲ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، نوسان محدود بهای اونس در بازارهای جهانی یکی از عواملی بود که انتظارات افزایشی در بازار را پایین آورد. حتی در ساعات انتهایی روز سکه زیر کانال یک میلیون و ۲۱۰هزار تومان معامله شد و انتظار برای افت بیشتر را در میان معامله‌گران بالا برد.

افت آغازین
در اولین روز خردادماه، دلار معاملات خود را در محدوده ۳ هزار و ۷۳۰ تومان و با قیمت ۳ هزار و ۷۳۹ تومان آغاز کرد. این قیمت ۱۱تومان کمتر از بهای بسته شده این ارز در روز یکشنبه بود. دلار که در اولین روز هفته با ۳۸ تومان کاهش به قیمت ۳ هزار و ۷۴۸تومان رسیده بود، در دومین روز هفته توانست با ۲ تومان رشد به قیمت ۳ هزار و ۷۵۰ تومان برسد. افت روز شنبه بیشترین کاهش روزانه دلار در سال ۹۶ بود؛ به گفته فعالان، همین موضوع موجب شد روز یکشنبه قیمت دلار مقداری تعدیل شود. در این شرایط انتظار می‌رفت که فضای بازار ارز در روز دوشنبه نیز آرام‌تر شود و دامنه نوسان مانند روز یکشنبه محدود باشد. با این حال، چنین اتفاقی رخ نداد و کاهش هیجانی دلار از همان ابتدای روز کلید خورد. دلار در مقاطعی از سومین روز هفته به محدوده ۳هزار و ۷۴۰ تومان بازگشت، ولی فشار فروش به اندازه‌ای بود که در نهایت قیمت روی نقطه ۳ هزار و ۷۳۵ تومان آرام گرفت. این قیمت که ۱۵ تومان از روز یکشنبه کمتر بود، موجب شد که دلار به کمترین مقدار خود در سال‌جاری برسد.

 ۴ضلعی افت
مقاومت دلار در سطح ۳ هزار و ۷۵۰تومان، کاهش نرخ حواله درهم، عرضه مناسب بازیگران بازارساز در کنار تحرکات بازیگران خالی‌فروش از جمله عواملی بودند که زمینه‌ساز افزایش عرضه و کاهش قیمت شدند. به گفته فعالان، روز یکشنبه قیمت دلار به سطح ۳هزار و ۷۵۰ تومان بازگشت، ولی در این مرز روانی خریدهای ارزی ادامه نیافت و این ارز توان رشد بیشتری را از خود نشان نداد. این موضوع موجب شد انتظارات افزایشی فنی معامله‌گران تعدیل شود و فروشندگان دست بالاتر را بگیرند. در کنار این، روز دوشنبه میزان عرضه بازیگران بازارساز متناسب بود و قدرت افزایشی‌های بازار را پایین آورد. در مقاطعی از روز گذشته، این بازیگران با قیمت ۳ هزار و ۷۲۲ تومان اقدام به عرضه ارز کردند. به گفته فعالان، بازیگران بازارساز سعی داشتند با عرضه ارز اثرات جو روانی ایجاد شده ازسوی برخی معامله‌گران پیرامون بیانیه ریاض را کمرنگ‌تر کنند. در این بیانیه، رهبران کشورهای اسلامی بار دیگر بر ادعای واهی خود مبنی‌بر خطر برنامه موشک‌های بالستیک ایران تاکید کرده و آن را در جهت نقض توافقنامه وین دانستند. همچنین توافق خرید تسلیحاتی بین عربستان و آمریکا دیگر عاملی بود که برخی معامله‌گران قصد داشتند با جوسازی پیرامون آن نوسان‌گیری کنند. با این حال، میزان عرضه در بازار چنان مناسب بود که این اخبار و جوسازی‌ها نتوانستند قیمت دلار را تحت‌تاثیر قرار دهند. در کنار این، روز دوشنبه نرخ حواله درهم در مسیر کاهشی قرار گرفت و با افت خود زمینه را برای افت بیشتر دلار فراهم کرد. نرخ حواله درهم و دلار با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و کاهش یکی منجر به افت دیگری می‌شود. افزایش تحرکات بازیگران خالی‌فروشان ارزی دیگر عاملی بود که به افت قیمت کمک کرد. بخش زیادی از معامله‌گران فنی بازار اعتقاد داشتند که نقطه حمایتی فعلی دلار رقم ۳هزار و ۷۳۱ تومان خواهد بود و در‌صورتی‌که شکسته شود، قیمت این ارز به سوی مرز ۳‌هزار و ۷۰۰ تومان حرکت خواهد کرد. این در حالی است که عده دیگری باور دارند که دلار ظرفیت افت بیشتری را ندارد و با افزایش تقاضای بنیادی، قیمت در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت.

 نوسانات محدود اردیبهشت
قیمت دلار در حالی در اولین روز خردادماه ۱۵ تومان از ارزش خود را از دست داد که در دومین ماه سال ۹۶، نوسان چندانی را تجربه نکرد و تنها در کانال ۳ هزار و ۷۰۰ تومان نوسان کرد. دلار اردیبهشت‌ماه را با قیمت ۳هزار و ۷۵۰ تومان آغاز کرد و در نهایت با همین قیمت به کار خود در ماه یاد شده پایان داد. در واقع بازدهی دلار در دومین ماه سال ۹۶، صفر شد. یکی از نشانه‌های کاهش دامنه نوسانات شاخص بازار ارز در اردیبهشت‌ماه، نرخ انحراف معیار بود که در این ماه به ۷ تومان رسید. شاخص بازار ارز در دومین ماه سال در دامنه ۳ هزار و ۷۴۸ تا ۳ هزار و ۷۸۷ تومان نوسان کرد. در واقع، این ارز تنها در یک دامنه ۳۸ تومانی حرکت کرد. در این ماه کم‌نوسان میانگین قیمت دلار به ۳ هزار و ۷۶۴ تومان رسید. به این ترتیب، قیمت دلار در اولین روز خردادماه، ۲۹ تومان پایین‌تر از میانگین قیمت این ارز در اردیبهشت‌ماه بود.
به نوشته دنیای اقتصاد،دلار تا تاریخ ۲۵ اردیبهشت‌ماه، به ندرت نوسان دورقمی را تجربه کرد و تنها در آستانه برگزاری انتخابات بود که میزان تغییرات قیمت بالا رفت. شاخص بازار ارز در تاریخ ۲۶اردیبهشت با ۱۹ تومان افزایش به قیمت ۳هزار و ۷۷۷ تومان رسید و چهارشنبه گذشته با ۱۰ تومان رشد دیگر، روی قیمت ۳ هزار و ۷۸۷ تومان قرار گرفت. این قیمت سقف بهای دلار در این ماه بود. با این حال، پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری میزان نوسانات کاهشی افزایش یافت تا این ارز به سرعت به زیر مرز ۳ هزار و ۷۵۰ تومان بازگردد. باید دید روند کاهشی دلار که از انتهای اردیبهشت‌ماه آغاز و در اولین روز خردادماه تکرار شده است، تا انتهای سومین ماه بهار ادامه خواهد یافت یا با فاصله‌گیری از اثرات روانی اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، قیمت مسیر افزایشی را طی خواهد کرد.در این مسیر، تحولات آینده منطقه‌ای و داخلی نیز اثرگذاری زیادی خواهند داشت. آنچه مسلم است در شرایط فعلی میزان عرضه به اندازه‌ای بوده است که سفته‌بازان ارزی را گوشه نشین بازار کند. این در حالی است که برخی از نوسان‌گیران همچنان انتظار رشد قیمت‌ها را دارند.

logo-samandehi