افزایش شکاف نرخ دلار آزاد و رسمی

بازار ارز گرچه همچنان در آرامش به سر می‌برد و تقاضای زیادی برای خرید نیست اما نرخ دلار آزاد طی دو هفته اخیر با افزایش ۳۵ تومانی مواجه شده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،گشتی در بازار ارز میدان فردوسی تهران که مرکز ارزفروشان است، نشان می‌دهد که بازار ارز پس از ماه مبارک رمضان با وجود افزایش اندک نرخ ارزهای اصلی در آرامش به سر می‌برد و تقاضای زیادی در این بازار وجود ندارد.
البته هر ساله پس از اتمام ماه مبارک رمضان نرخ ارزها به ویژه ارزهای اصلی تا حدودی با افزایش قیمت مواجه می‌شود؛ این در حالی است که میزان خرید و فروش ارز نسبت به سال گذشته در این مقطع زمانی اندک است. البته بیشترین ارزی که خرید و فروش می‌شود دلار بانکی است.
در همین حال یکی از صرافان رسمی بازار ارز به ایبِنا گفت که به نظر می‌رسد بازار ارز در نیمه دوم سال‌جاری وضعیت بهتری داشته باشد.
بررسی قیمت‌ها طی حدود دو هفته اخیر حاکی از این است که نرخ ارز اصلی دلار در این مدت حدود ۳۵ تومان افزایش داشته است به طوری که آخرین روز ماه مبارک رمضان یعنی قبل از تعطیلات عید سعید فطر نرخ دلار در بازار آزاد ۳۷۵۶ تومان بوده که روز گذشته به ۳۷۹۰ تومان رسید.
همچنین نرخ دلار بانکی در روز چهارم تیرماه حدود ۳۲۴۹ تومان توسط بانک مرکزی قیمت‌گذاری شد که این نرخ دیروز به ۳۲۵۷ تومان افزایش یافت، یعنی در دو هفته گذشته نرخ بانکی دلار حدود هشت تومان افزایش قیمت یافته است. بر این اساس اختلاف قیمت بین دلار آزاد و بانکی در حال حاضر به ۵۳۳ تومان رسیده است.

logo-samandehi