افزایش بی سابقه نرخ تورم ماهانه

نرخ تورم ماهانه در آذرماه سال جاری به ۱.۴ درصد رسید که پس از خرداد ۱۳۹۴، بی سابقه بوده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،هفته دوم زمستان نیز همانند هفته اول آن، همراه با افت بازار سرمایه همراه بود به نحوی که شاخص کل بورس تهران ۰٫۷ درصد نزول کرد و زیر مرز ۸۰ هزار واحد رسید. افت قیمت نفت و کاهش تب و تاب افزایش نرخ ارز در کنار عدم وجود دلایل بنیادین دیگر، از دلایل اصلی افت شاخص کل می باشند.
در هفته گذشته، بازار ارز در ایران نوسان جالبی را پشت سر گذاشت. تا روز چهارشنبه، نرخ ارز تا ۴۱۰۰ تومان هم افزایش پیدا کرد اما در انتهای هفته با نزدیک شدن به آخرین روزهای سال ۲۰۱۶، مسئولان دولتی از کاهش تب و تاب این بازار سخن گفتند و موجب نزول نرخ ارز تا زیر ۴ هزار تومان نیز شدند. افزایش عرضه ارز توسط دولت و ارائه ارز آزاد ارزان به واردکنندگان و متقاضیان ارز، از اقدامات مهم دولت در این زمینه بود. در این زمینه، رئیس بانک مرکزی نیز از قیمت ۳۶۰۰ تومانی دلار به ریال حمایت کرد و به نظر می رسد هدف دولت رساندن نرخ دلار به این قیمت باشد تا دستاورد تورمی دولت در آستانه انتخابات دچار خطر نشود.
همچنین در هفته گذشته، شاخص کالاها و خدمات مصرفی طی دوره آذرماه توسط بانک مرکزی اعلام شد که حکایت از رسیدن تورم سالانه منتهی به آذر ماه به ۸٫۶ درصد دارد. تورم نقطه به نقطه آذر سال جاری به ماه مشابه سال قبل ۹٫۲ درصد می باشد که نسبت به آبان ماه افزایش ۰٫۱ درصدی را به همراه داشته است. نرخ تورم ماهانه نیز در آذرماه به ۱٫۴ درصد رسید که پس از خرداد ۱۳۹۴، بی سابقه بوده است. به نظر می رسد با توجه به افزایش نرخ ارز، تورم در ماه دی نیز افزایش یابد و در نهایت تورم تا انتهای سال جاری، به ۹ درصد افزایش یابد.

اقتصاد جهانی
به نوشته اقتصاد ایرانی، در بازارهای جهانی، فعالیت بیشتر بازارها بسیار کم بود که با توجه به تعطیلات آخر سال قابل پیش بینی بود. با اینحال، چندین آمار از اقتصاد جهانی منتشر شد. یکی از مهمترین آمارها، شاخص فعالیت کارخانجات چین بود که به مقدار ۵۱٫۴ واحد در ماه دسامبر رسیده است. ارقام بالای ۵۰ واحد به معنی خوشبینی به فعالیت های آتی اقتصادی کارخانجات در آن کشور می باشد. به این ترتیب، اقتصاد چین با خشبینی به استقبال سال جدید میلادی می رود.
همچنین تراز تجاری کالاها در آمریکا برای ماه نوامبر اعلام شد که به ۶۵٫۳ – میلیارد دلار افت پیدا کرد در حالیکه این شاخص در ماه قبل از آن ۶۱٫۹ – میلیارد دلار بود. بنابراین با وجود شاخص های مثبت در هفته های اخیر در آمریکا، کسری تراز تجاری آمریکا با نزدیک شدن به آخرین روزهای ۲۰۱۶، نگرانی بیشتری را ایجاد کرد.

logo-samandehi