افزایش ارزش دلار چالشی بزرگ برای طلا

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی کاهش ارزش یورو و پوند در برابر دلار تاثیر زیادی بر افت قیمت جهانی طلا نیز داشته است. افزایش ارزش دلار معمولا چالش بزرگی برای قیمت طلا به شمار می رود. به نظر می رسد فدرال رزرو آمریکا در نشست ژوئن نرخ بهره را بار دیگر ۰.۲۵ درصد افزایش خواهد داد.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به نقل از کیتکونیوز،قیمت جهانی طلا در پایان مبادلات هفته گذشته با ۰٫۷ درصد کاهش روبرو شد و به کمتر از ۱۲۶۶ دلار رسیده است. قیمت طلا در هفته ای که گذشت بیش از ۱٫۷ درصد کاهش داشته است.
تحلیلگران اقتصادی موسسه سی ام سی مارکتس بر این باورند که شاخص ارزش دلار نسبت به سطح ثبت شده در ماه مارس بسیار پایین تر است و این احتمال وجود دارد که قیمت طلا پس از نشست ژوئن فدرال رزرو با افزایش بیشتری روبرو شود. در حالی که شاخص ارزش دلار در آستانه نشست مارس فدرال رزرو به ۱۰۲ واحد رسیده بود این شاخص هم اکنون به ۹۷ واحد کاهش داشته است.
به نظر کارشناسان اقتصادی، قیمت طلا ممکن است در کوتاه مدت با کاهش روبرو شود و این فرصت خوبی را برای خرید فراهم خواهد کرد ولی قیمت طلا در بلندمدت روندی کاملا صعودی خواهد داشت.
برخی تحلیلگران بر این باورند که در صورت کاهش قیمت طلا به زیر ۱۲۵۲ دلار در هر اونس نباید تعجب کرد. عوامل زیادی وجود دارد که می تواند افزایش قیمت طلا در بلندمدت را توجیه کند.
کریستوفر وچیو تحلیلگر ارشد موسسه دیلی اف ایکس تاکید کرد: افت قیمت طلا در کوتاه مدت فرصت خوبی را برای خرید فراهم خواهد کرد. نگرانی های مربوط به رشد دستمزد و نرخ تورم در اقتصاد آمریکا می تواند عامل مهمی برای افزایش قیمت جهانی طلا باشد.
به نوشته  طلا،تازه ترین نظرسنجی موسسه سی ام ئی نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست ۱۳ و ۱۴ ژوئن ۱۰۰ درصد خواهد بود. احتمال افزایش نرخ بهره در نشست دسامبر اما به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است.
به نظر می رسد نگرانی های سیاسی بین المللی به خصوص اوضاع آمریکا و در پیش بودن مذاکرات برگزیت نیز می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات نرخ ارز و قیمت جهانی طلا داشته باشد.

logo-samandehi