افت بورس با چاشنی مصوبات دولتی

به گزارش اقتصادنیوز ، بورس تهران این هفته وضعیت عجیبی را تجربه کرد. بازار در سه روز ابتدایی معاملات وضعیت بدی نداشت. اما در دو روز پایانی معاملات، انتشار خبر افزایش نرخ خوراک و گاز پتروشیمی ها منجر به افت شاخص ها شد.

این مصوبه دولتی که با اعتراض نهادهای مالی مواجه شده، فعلا بزرگ ترین دلیل ترس سرمایه گذاران محسوب می شود. از آنجا که شرکت های پتروشیمی وزن زیادی در بازار سهام ایران دارند، شاخص کل بورس در این هفته وضعیت بدتری نسبت به شاخص هم وزن داشته است.

در ۵ روز معاملاتی این هفته شاخص کل بورس 20 هزار واحد معادل ۹۴ صدم درصد افت کرد. اما شاخص هم وزن ۵۰۰ واحد، معادل ۷ صدم درصد رشد داشت. شاخص کل فرابورس هم ۳۷۶ واحد معادل ۱٫۳۴ درصد کاهش یافت.

رشد جزئی شاخص هم وزن نشان می دهد همچنان تعداد قابل توجهی از نمادهای کوچک بازار با تقاضا مواجه هستند که رشد این نمادها، افت نمادهای بزرگ را در شاخص هم وزن جبران می کند.

افت دوباره ارزش معاملات

ارزش معاملات خرد در این هفته نسبت به هفته گذشته کمی کاهش یافت. در روز یکشنبه ارزش معاملات خرد به ۷۰۰۰ میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم معاملات روزانه در این هفته بود.

اما روز چهارشنبه هم با ثبت عدد ۵۵۰۰ میلیارد تومان، کمترین رقم معاملات روزانه رقم خورد. در روز شنبه ارزش معاملات خرد ۶۰۰۰ میلیارد تومان بود. روزهای دوشنبه و سه شنبه هم ارقام ۶۲۰۰ و ۶۳۰۰ میلیارد تومان ثبت شد.

کاهش ارزش معاملات خرد یکی از نکات مورد توجه از نظر کارشناسان و تحلیلگران بورس است.

۵ روز خروج پول

در این هفته سرمایه گذاران حقیقی بازار سهام در تمام روزهای معاملاتی پول از بازار خارج کردند. ۵ روز خروج متوالی پول از بازار، گرچه با شدت زیادی اتفاق نیفتاد اما تداوم آن نشان می دهد حقیقی ها فعلا امیدی به بورس ندارند.

در روز شنبه ۴۰۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج شد. یکشنبه که کمترین رقم خروج پول در این هفته بود، ۱۴۰ میلیارد تومان پول از بازار بیرون رفت.

دوشنبه و چهارشنبه ۲۵۰ و ۲۷۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج شد و در روز سه شنبه که بزرگ ترین خروج پول هفتگی به ثبت رسید، حقیقی ها ۵۰۰ میلیارد تومان پول از بازار بیرون بردند.

فروشنده‌ها قدرت گرفتند

در ۳ روز از ۵ روز معاملاتی این هفته، فروشنده های حقیقی قدرت بیشتری نسبت به خریداران حقیقی داشتند. شنبه و یکشنبه شاخص قدرت خریداران حقیقی اعدا ۰٫۹۵ و ۰٫۹۸ را ثبت کرد.

دوشنبه و سه شنبه این شاخص به بالای عدد یک رفت و ارقام ۱٫۰۷ و ۱٫۰۹ را ثبت کرد. در روز چهارشنبه هم این شاخص عدد ۰٫۹۳ را ثبت کرد.

اگر شاخص قدرت خریداران حقیقی کمتر از ۱ باشد، نشان می دهد فروشنده ها قدرتمندتر هستند و اگر بالای عدد ۱ برود، قدرت بیشتر خریداران را نشان می دهد.

logo-samandehi