اروپا به دنبال تشکیل یک نهاد مقابله با پولشویی جدید

به دنبال رسوایی‌های بانکی اخیر، کشورهای عضو #اتحادیه #اروپا در اندیشه ایجاد یک نهاد جدید برای مقابله با #پولشویی هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از #یورو نیوز، کشورهای #آلمان، #ایتالیا، #فرانسه، #اسپانیا، #هلند و #لتونی در بیانیه مشترکی اعلام کردند که اتحادیه اروپا نیازمند ایجاد یک نهاد مرکزی نظارتی برای مقابله با جریان #پول های کثیف در نظام #مالی خود است. این اقدام پس از آن ضروری است که در ماهه ای اخیر تعدادی از نهادهای مالی در #لتونی، #مالت و #قبرس به دلیل پولشویی بسته شدند.

اوایل امسال افشای پرونده گسترده پولشویی در کشورهای حوزه دریای بالتیک و #اسکاندیناوی ( #استونی، #دانمارک، لتونی، لیتوانی و #سوئد) جنجال زیادی به پا کرده بود. در این پرونده که به استعفای جمعی از مدیران ارشد ” #دانسکه_بانک” منجر شد، شعبه این بانک در استونی متهم به #پولشویی برای مشتریان #روسی خود شد.

در بیانیه این شش کشور آمده است: در حالی که پای منافع مالی در میان است، ریسک این‌که نهادهای ناظر داخلی به صورت غیرمستقیم یا مستقیم قربانی منافع شخصی شوند وجود دارد و به همین دلیل نیاز است تا یک نهاد ناظر بانکی در سطح اروپا ایجاد شود تا از قدرت عمل و استقلال کافی برای مقابله با پولشویی برخوردار باشد. این شش کشور هم‌چنین خواستار بازسازی و تغییر در قوانین فعلی مقابله با پولشویی شده اند.

ماه گذشته وزرای دارایی #اتحادیه #اروپا بر سر اصلاح قوانین مقابله با پولشویی به بحث و تبادل نظر پرداخته بودند. قرار است در ماه دسامبر اجلاس دیگری در سطح وزرای اتحادیه برگزار شود و انتظار می رود که در این اجلاس، طرفین به توافقات اولیه بر سر استقرار این نهاد جدید برسند.

#فنلاند که در حال حاضر ریاست دوره ای #اتحادیه_اروپا را بر عهده دارد گفته است که قوانین اولیه باید تا ماه دسامبر نهایی شوند و مشابه تغییرات خواسته شده در بیانیه مشترک شش کشور باشند.

logo-samandehi