ارز نیمایی حذف نمی‌شود

درحالی شایعه حذف #ارز #نیمایی در محافل خبری مطرح شده است که یک مقام رسمی در #بانک #مرکزی این شایعه را از اساس رد کرد.

به گزارش بنکر، ارز نیمایی که از ابتدای راه اندازی #سامانه #نیما تا امروز با نقد برخی صادرکنندگان و فعالان #اقتصادی همراه بوده است هرچند وقت یکبار با شایعاتی همراه می شود.
این روزها بار دیگر شایعه حذف ارز نیمایی در محافل خبری مطرح شده است؛ اما باتوجه به ابلاغ بسته جدید بانک مرکزی برای بازگشت ارز #صادرات این شایعه رد می شود.
برخی اعلام کرده اند که بانک مرکزی بنا دارد قیمت ارز نیمایی را به بازار آزاد نزدیک کند؛ این درخواستی است که صادرکنندگان از ابتدای راه اندازی این سامانه از بانک مرکزی داشتند.
با این حال اما یک مقام رسمی در بانک مرکزی نیز در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم که آیا قرار است ارز نیمایی به بازار آزاد نزدیک و در نهایت حذف شود؟ گفت: این موضوع اصلاً صحت ندارد و ابلاغ بسته جدید بانک مرکزی برای بازگشت ارز #صادرات نشان می‌دهد که سامانه نیما به قوت خود باقی است.
سامانه نظام یکپارچهٔ معاملات ارزی که به اختصار سامانه نیما نام گرفته‌است از تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ به صورت آزمایشی و به شکل رسمی از تاریخ ۳ اردیبهشت ۹۷ شروع به کار کرد. این سامانه بستری امن برای برای خرید و فروش ارز است.
بازرگانان درخواست‌های غیربانکی خود را برای تأمین ارز در سامانه‌ی جامع تجارت ثبت می‌کنند سپس این درخواست به شکل خودکار به این سامانه منتقل و سپس این درخواست برای #صرافی‌ها قابل مشاهده می‌شود.
به نوشته تسنیم،هدف بانک مرکزی از راه اندازی سامانه نیما این است که تمامی دارندگان ارز و به ویژه #صادرکنندگان #پتروشیمی، #فولادی و #فلزات رنگین را مجبور به بازگشت ارز حاصل از صادرات کنند تا به واسطه آن، علاوه بر شفافیت درآمدهای ارزی، بخشی از تأمین ارز مورد نیاز واردات را در قالب این سامانه و با درآمدهای ارزی ثبت شده در قالب آن، هدایت کند.

logo-samandehi