ارز تک‌نرخی فساد را از بین می‌برد

دوسال قبل وقتی ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی وعده داد تا قیمت ارز تک نرخی شود،هنوز توافق برجام شکل نگرفته بود،با این حال او بعدها گفت که بعد از شکل گیری ثبات در روابط خارجی طرح یکسان سازی نرخ ارز اجرایی خواهد شد،طرحی که حالا در آستانه تشکیل دولت دوازدهم بیش از همه فعالان بخش خصوصی آن را از دولت طلب می کنند و خواستار واقعی شدن قیمت ارز هستند.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،اقتصاد ایران در چهار دهه گذشته، جز در دو مقطع سال ۱۳۷۲ و نیز دوره بین سالهای ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۰ ،همواره نظام دو یا چندنرخی بودن ارز را تجربه کرده است. حالا ارثی که از دولت احمدی نژاد مانده، ده سالی می شود که گریبان این اقتصاد را گرفته؛زمانی نوسان قیمت ارز آنقدر زیاد بود که دقیقه به دقیقه تغییر می کرد و دلارفروشان کنار خیابان برای اعلام قیمت دلار به رهگذران باید قیمت را در لحظه چک می کردند.
هم اکنون ماههاست که قیمت ارز در بازار در کانال ۳۷۰۰ تا ۳۸۰۰ باقی مانده است. البته دلار دولتی هم قیمتی در حدود ۳۳۰۰ تومان دارد.زمزمه کسری بودجه ناشی از تعهدات دولت به بخش هایی که بدهکار است  و البته دو طرح یارانه نقدی و طرح سلامت بودجه دولت را بیش از گذشته فربه کرده است.از همین رو،بعید به نظر می رسد که قیمت ارز یکسان تمایل به پایین آمدن داشته باشد.هرچند که صادرکننده ها بیشتر تمایل دارند که ارزی که تک نرخی می شود،بالاتر از ارقام کنونی بازار باشد،اما گروهی هم هشدار می دهند که اگر ارز تک نرخی شود،نباید قیمت آن بالاتر از قیمت های کنونی باشد.

ثبات در بازار
عباس شاکری استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی می گوید:«در دولت یازدهم اقتصاد از یک پدیده وارونگی و چندگانگی متضاد در نقش آفرینی عبور کرده  است؛ نرخ ارز معمولا تابع شرایط اقتصادی است و باید متناسب با وضعیت رونق اقتصادی یا رکود، رشد و توسعه و همچنین اهداف اقتصادی و بازرگانی خارجی، تغییر کند. اگرچه گاهی نرخ ارز تحت تاثیر هیجان های سیاسی کاهش یافته، اما بعد از مدتی دوباره صعودی شده است.بنابراین برای اجرای سیاست ارز تک نرخی باید بازار به ثبات برسد.»
مهمترین روش برای اطمینان بخشیدن به سرمایه گذاری مولد و سالم در اقتصاد، تک نرخی کردن ارز است. دولت دوازدهم برای ادامه اصلاح ساختارهای اقتصادی لازم است که این سیاست را اجرایی کند،زیرا این اقدام بزرگترین خدمت به سرمایه گذاری مولد به خصوص در بخش تولید صنعتی محسوب می شود.
سعید لیلاز تحلیل گر مسایل اقتصادی هم می گوید:«هرقدر حرکت به سمت تک نرخی شدن ارز سریعتر اتفاق بیفتد، جلوی فساد، ناکارآمدی، رانت خواری، از بین رفتن اشتغال داخلی و ناامید شدن سرمایه گذاران نیز گرفته می شود.»

قیمت ارز چقدر باشد؟
صادرکننده ها بسیار تمایل دارند که قیمت ارز تک نرخی عددی در آستانه ۴ هزار تومان باشد،در مقابل کارشناسان زیادی هم می گویند،عدد ۳۷۰۰ تومان رقم مناسبی برای ارز تک نرخی است،زیرا بازار به این رقم پالس مثبت نشان داده و مدتهاست در همین حوالی سیر می کند. به هر حال نرخ دلار، تاثیر زیادی بر همه شــاخص های اقتصادی مثل صادرات، واردات، قیمت تمام شده تولید داخلی، و رقابت پذیری کالاهای تولید داخل در بازار جهانی دارد. به همین دلیل، رسیدن به یک نرخ مصلحتی که برای اقتصاد ملی مفید باشد یک کار چندبعدی و چندوجهی است که به سایر موضوعات اقتصادی مثل نرخ بهره و سود بانکی، نرخ تسهیلات، و درآمدهای رسمی و غیررسمی دولت از منابع ارزی که در اختیار دولت است بستگی دارد.
از سویی برای کنترل بازار، چون به لحاظ قانونی نرخ ارز به صورت شناور مدیریت شده است، باید در سطحی که برای اقتصاد ملی مفید است، توسط دولت کنترل شود. طبیعی است برای کنترل این نوسانات قبل از هرچیز منابع ارزی دولت تعیین کننده است که چقدر می تواند در بازار مداخله کند.

شفافیت در بازار
بازار جهانی هم بر ارز تک نرخی تاثیر مستقیم دارد.نوسان دلار در بازار جهانی سبب شده در چند ماه گذشته قیمت دلار در مقابل سایر ارزها تقویت شود.دراین میان همه به دنبال تقویت ارزش پول ملی هستند و در حالت عادی حاضر نمی شوند، ارزش پول ملی را کاهش دهند.
برخی موسسات مطالعات اقتصادی مثل بامداد اواخر سال گذشته پیش بینی کردند که در شهریور ماه قیمت دلار در بازار جهانی نسبت به سایر ارزها تقویت خواهد شد.این موضوع بی تردید بر بازار ارز ایران هم تاثیر خواهد گذاشت.اگرچه بازار ارز در ایران به ثبات و قیمت های واقعی نیاز دارد،اما بازار جهانی را هم نباید نادیده گرفت.هرگونه نوسان بازار جهانی بر بازار ایران هم تاثیر می گذارد،به این دلیل که بخش بزرگی از درآمدهای ایران ناشی از فروش نفت است. از همین رو توصیه اکید کارشناسان این است که نرخ ارز واقعی با معیار برابری قدرت خرید باید به گونه ای تعیین شود که هم تلاطم های اقتصاد را تحت پوشش قرار دهد و هم بازار داخلی به  شفاف ترین برسد.

logo-samandehi