ارزش دلار در برابر یورو کاهش یافت

گمانه زنی های مربوط به تصمیم احتمالی بانک مرکزی اروپا برای متوقف کردن سیاست های انبساطی پولی طی ماه های آینده تاثیر زیادی بر تقویت ارزش یورو در برابر دلار و کاهش قیمت طلا بر حسب یورو داشته است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ،  قیمت هر اونس طلا به کمتر از ۱۰۸۷ یورو رسیده که این پایین ترین قیمت از دسامبر به شمار می رود. ارزش یورو در برابر دلار آمریکا به بالاترین سطح در ۱۳ ماه اخیر رسیده است.
ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا اخیرا تاکید کرده است که بهبود اوضاع اقتصادی منطقه یورو این فرصت را فراهم کرده است تا بانک مرکزی اروپا به تدریج اجرای سیاست های انبساطی پولی را متوقف کند.
در حالی که قیمت جهانی طلا معمولا تحت تاثیر کاهش ارزش دلار با افزایش روبرو می شود ولی قیمت این فلز گرانبها در هفته گذشته علی رغم کاهش ارزش دلار با افت نسبی روبرو شده است. قیمت جهانی طلا در ماه ژوئن با کاهش ۰٫۴ درصدی همراه شده است. این برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ میلادی است که قیمت ماهیانه طلا با کاهش روبرو شده است.
قیمت جهانی طلا بر حسب یورو از ابتدای امسال تاکنون ۱۰ درصد کاهش داشته است. البته قیمت طلا بر مبنای دلار آمریکا در این مدت با افزایش ۸ درصدی روبرو بوده است.
به نظر می رسد تقویت ارزش سهام و بالا رفتن بهره اوراق قرضه آلمان و آمریکا تاثیر زیادی بر افت قیمت جهانی طلا داشته است.
فیل استریبل تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری آر جی او فیوچرز تاکید کرد: بازارهای بین المللی تصور می کند که بانک های مرکزی بزرگ جهان به زودی اجرای سیاست های انبساطی پولی را متوقف خواهند کرد و این مساله موجب فشار بیشتر بر قیمت طلا خواهد شد.
به نوشته طلا،وی پیش بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا در کوتاه مدت بین ۱۲۴۰ تا ۱۲۶۰ دلار در نوسان خواهد بود.به نظر می رسد تبعات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می تواند تاثیر زیادی بر وضعیت تقاضای طلا در بازار اروپا داشته باشد.

logo-samandehi