اردوغان خواستار کنار گذاشتن دلار شد

رئیس جمهور #ترکیه از شهروندان کشورش خواست تا به جای #دلار از #لیر در تراکنش های خود استفاده کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه حریت، رجب طیب #اردوغان که در جمع اعضای حزب حاکم ” عدالت و توسعه” سخنرانی می‌کرد، با اشاره به ضرورت تقویت ملی‌گرایی گفت: بیایید از دلار استفاده نکنیم، بیایید به سمت استفاده از #لیر #ترکیه برگردیم.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود به #سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اطمینان داد که سود خوبی از سرمایه‌گذاری در این کشور کسب خواهند کرد و افزود: کسانی که به ما اعتماد کردند و سرمایه‌های خود را آوردند، پیروز خواهند شد.

در ماه های اخیر اوضاع اقتصادی ترکیه به طرز محسوسی بهبود داشته است تا جایی که #نرخ #تورم این کشور از ماه سپتامبر برای نخستین بار در طول دو سال اخیر تک رقمی شد و به ۹.۲۶ درصد رسید. با تداوم روند کاهشی، نرخ تورم این کشور تا ماه اکتبر به ۸.۵۵ درصد کاهش یافت. ترکیه دستیابی به #تورم ۱۵.۹ درصدی را برای سال جاری، ۹.۸ درصدی را برای سال‌آینده و ۶ درصدی را برای سال ۲۰۲۱ هدف گذاری کرده است. هم چنین بسیاری از نهادهای مهم بین المللی نظیر #بانک جهانی و سازمان توسعه و همکاری #اقتصادی پیش بینی کرده‌اند اقتصاد ترکیه امسال از رکود خارج شده و رشد مثبت را تجربه کند.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت تقویت توان داخلی تاکید کرد.

این نخستین بار نیست که رئیس جمهور ترکیه خواهان کاهش وابستگی اقتصاد کشورش به دلار می‌شود. سال گذشته و به دنبال تنش در روابط #آنکارا و #واشنگتن بر سر بازداشت یک کشیش آمریکایی به اتهام جاسوسی که به اعمال گسترده #تحریم‌های آمریکا بر ضد ترکیه منجر شد، ارزش لیر با سقوطی آزاد مواجه شد و اردوغان آن را نتیجه توطئه های خارجی دانست. وی درآن زمان گفته بود: اگر آن‌ها دلار دارند، ما هم خدا و مردممان را داریم.

اردوغان هم‌چنین خواهان افزایش استفاده از ارزهای ملی در مبادلات دوجانبه با شرکای تجاری بزرگ این کشور برای کاهش وابستگی به دلار شده است.

logo-samandehi