ابراز تمایل چین برای حضور در نظام بانکی ایران

هر چند ایران و چین طی سال‌های گذشته روابط تجاری مطلوب و مناسبی داشتند اما این بار این کشور برای حضور در سیستم بانکی ابراز تمایل کرده و پیش قدم شده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،از آنجاکه برقراری روابط بانکی یکی از اولین گام های ارتباط با اقتصادهای مهم بین المللی است بنابراین می‌توان به جرات گفت که هر گونه مشکل و خللی در این روابط به توقف  همکاری های اقتصادی آن کشور منجر می شود.
این اتفاق در ایران پس از اعمال تحریم های هسته ای از سوی کشورهای غربی رخ داد به گونه ای که ارتباط سیستم بانکی ایران با بانک‌ها و موسسات بانکی و مالی سراسر دنیا کاهش یافت. نتیجه این امر نیز دور ماندن نظام بانکی از فناوری های روز دنیا است.
اما پس از اجرای برجام و لغو بخشی از تحریم های ایران از سوی جامعه جهانی، زمزمه های گسترش روابط بانکی ایران با دنیا و حضور در صنعت بانکداری بین المللی به گوش رسید.
بسیاری از بانک ها و موسسات مالی بین المللی همزمان با یک سالگی برجام برای ایجاد روابط خود با ایران ابراز تمایل داشته اند اما برخی سنگ اندازی ها در این بین باعث شده تا بانک های دولتی دنیا، گام های اندکی برای ایجاد ارتباط با ایران بردارند.
رفت و آمدهای تجار و بازرگانان کشورهای اروپایی و آسیایی طی یک سال گذشته حکایت از میل بخش خصوصی این کشورها به برقراری ارتباط  با ایران دارد اما مشکلات مربوط به زیرساخت های مالی و بانکی به عنوان ترمزی برای برقراری این روابط  به شمار می رود.
وانگ یان گئو، رئیس اتاق بازرگانی بین المللی چین که در صدر هیاتی از بازرگانان و تجار بخش خصوصی این کشور به ایران سفر کرده بود، درباره روابط بانکی ایران و چین به ایبِنا گفت: در شرایط فعلی برخی از تحریم ها علیه ایران همچنان پابرجاست و بانک ها و موسسات مالی دولتی جهان نمی‌توانند به راحتی در ایران حضور یابند.
وی ادامه داد: برهمین اساس یکی از اولویت های جمهوری خلق چین و اتاق بازرگانی این کشور گسترش روابط تجاری دو کشور است اما این روابط نیازمند وجود روابط بانکی و مالی است.
رییس اتاق بازرگانی بین المللی چین تصریح کرد: بر همین اساس اتاق بازرگانی چین به دنبال ایجاد زمینه های لازم مالی و بانکی برای ارتباط بیشتر با ایران هستند.
پیش از این نیز حسین یعقوبی مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی ایران از حضور بانک ICBC چین یکی از بزرگترین بانک‌های جهان در ایران خبر داده بود.
به گفته وی این بانک عزم خود را جزم کرده تا فعالیت در ایران را آغاز کند که به طور حتم می تواند دستاوردهای زیادی برای سیستم بانکی ایران داشته باشد. یکی از این مزیت ها، تبلیغ بین المللی حضور این بانک در ایران خواهد بود.
یعقوبی همچنین گفته بود، هم اکنون زمینه های لازم برای حضور این بانک در ایران فراهم است و منتظر تکمیل مدارک آن‌ها هستیم.
با توجه به اشتیاق چینی ها برای گسترش روابط بانکی با ایران بر همین اساس بانک ها در ماه های آتی شاهد همکاری با بانک های چینی باشند.

logo-samandehi