آینده طلا چه می شود،سقوط یا صعود؟

از زمان گسترش ویروس کرونا در سراسر جهان، بازارهای #سهام در حالت تدافعی قرار گرفته اند. سرمایه گذاران به شدت نگران تبعات #کرونا بر رشد اقتصادی جهان هستند.

به گزارش بنکر، گرچه افت بازارهای سهام به نفع تقاضا و قیمت طلا بوده ولی از سوی دیگر افت شدید ارزش سهام موجب شده تا سرمایه گذاران به فکر فروش طلا و سود بردن از این بازار باشند.

جیم وایکوف تحلیلگر ارشد تکنیکال گفت: تجار طلا از نوسانات قیمت گیج شده اند، قیمت طلا طی هفته ای که گذشت به شدت بالا و پایین شده است.

در نظرسنجی این هفته ۱۵ تحلیلگر وال استریت شرکت کردند که ۶ نفر معادل ۴۰ درصد به افزایش قیمت #طلا رای دادند و همین تعداد نیز پیش بینی کردند قیمت طلا با کاهش روبرو خواهد شد. ۳ نفر معادل ۲۰ درصد نیز گفتند قیمت طلا تغییری نخواهد داشت.

در نظرسنجی آنلاین نیز ۱۴۳۴ نفر شرکت کردند که ۸۷۳ نفر معادل ۶۱ درصد اعلام کردند قیمت طلا با افزایش روبرو می شود، ۳۶۳ نفر معادل ۲۵ درصد گفتند قیمت طلا با کاهش همراه خواهد بود و ۱۹۸ نفر معادل ۱۴ درصد به عدم تغییر قیمت طلا رای دادند.

در نظرسنجی هفته گذشته اکثر تحلیلگران و سرمایه گذاران به افزایش قیمت طلا رای داده بودند ولی روند معاملات طی هفته جاری نزولی بوده است.

آدریان دی تحلیلگر ارشد اقتصادی معتقد است قیمت طلا با افزایش روبرو خواهد شد. وی گفت: افت بازارهای جهانی به ضرر طلا نیز بوده است. نقدینگی زیادی در بازار وجود دارد. حتی اگر بازارهای بین المللی با رونق و رشد روبرو نشود، طلا روند صعودی را مجددا آغاز خواهد کرد.

ریچارد بیکر نیز گفت: پیش بینی می کنم قیمت طلا هفته آینده بار دیگر به سطح ۱۶۲۰ دلار باز خواهد گشت. بهترین خبر برای طلا طی هفته جاری عملکرد آن نسبت به شاخص اس اند پی ۵۰۰ است. طلا همواره ارزش از دست رفته خود را نسبت به بازار سهام به دست آورده است. حتی با کاهش مجدد قیمت طلا و ورود به کانال ۱۵۰۰ دلاری ، می توان نسبت به بهبود شرایط بازار طلا امیدوار بود.

وی افزود: نرخ بهره منفی اوراق قرضه آمریکا می تواند یک زمینه کاملا مناسب برای سرمایه گذاری در بازار طلا باشد.

براساس گزارش سایت tala، پیتر هاگ تحلیلگر بازار فلزات گرانبها نیز معتقد است که نشست هفته آینده کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا تاثیر مهمی بر قیمت طلا خواهد داشت. پیش بینی می شود فدرال رزرو در نشست هفته آینده خود بار دیگر نرخ بهره را کاهش خواهد داد.

Daniel Pavilonis تحلیلگر ارشد RJO Futures گفت: قیمت طلا احتمالا با کاهش بیشتری روبرو خواهد شد و سپس با افزایش همراه می شود. افزایش ارزش دلار می تواند فشار بیشتری را بر قیمت طلا وارد کند. این احتمال وجود دارد که سیاست های جدید فدرال رزرو موجب تقویت شاخص سهام شود و این مساله به ضرر طلا خواهد بود.

فیل فیلین نیز گفت: شاید بانکهای مرکزی جهان برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود مجبور به فروش ذخایر طلا شوند.

logo-samandehi