آینده دلار/ دلار ارزان نمی شود!

با توجه به احتمال همکاری #چین و #آمریکا در #تحریم #نفت #ایران، فعال‌سازی مکانیسم ماشه توسط #اروپا و بالارفتن تنش در منطقه به دلیل درگیری #نظامی #ایران و #آمریکا احتمال اینکه دوباره شاهد دلار ۱۱,۰۰۰ تومانی باشیم بسیار کم است و در صورت کاهش قیمت احتمالا مقاومت روانی ۱۲,۰۰۰ تومانی بسیار قوی عمل می‌کند.

به گزارش بنکر، همه می‌دانیم که قیمت دلار با اتفاقات غیراقتصادی (معمولا سیاسی) بالا و پایین می‌رود اما دقت کنید که داغ بودن هر اتفاقی عمری دارد و پس از گذشت مدتی، این عوامل اقتصادی هستند که قیمت دلار را در محدوده‌ای خاص ثابت می‌کنند. تعداد رخدادهای سیاسی در یک ماه گذشته زیاد بود و روزهای پرنوسانی را سپری کردیم؛ کم‌کم این نوسان‌ها کاهش پیدا می‌کنند و وارد دوره آرام‌تری می‌شویم. همچنان دلیل اصلی رشد نرخ ارز همان رشد نقدینگی است و با توجه به اینکه هیچ تغییری در نرخ رشد نقدینگی ایران رخ نداده همچنان انتظار می‌رود که شش ماه بعد دلار در محدوده قیمتی ۱۳,۰۰۰ الی ۱۵,۰۰۰ تومانی باشد. اگر قصد سرمایه‌گذاری بر روی دارایی‌های وابسته به #دلار را دارید شاید بد نباشد پیش از اسفند اقدام کنید.

از نظر تکنیکال، #دلار سقف قیمتی سفیدرنگ خود را رو به بالا شکست و اکنون در مرحله پول‌بک است. این پول‌بک استعداد ادامه‌دار شدن تا برخورد دوباره به خط سفید را نیز دارد اما احتمال آن کم است. این روزها ما شاهد درگیری این ارز با مقاومت ۱۳,۵۰۰ تومانی هستیم. ماندن طولانی‌مدت بالای این قیمت می‌تواند نشانه‌ای برای میل به رشد باشد. در صورت عبور از ۱۴,۰۰۰ تومان باید منتظر ورود احتمالا پایدار قیمت به محدوده ۱۵,۰۰۰ الی ۱۶,۰۰۰ تومانی باشیم؛ محدوده‌ای که در سال ۹۷ نیز قدرت روانی زیادی از خود نشان داد.

 

دلار راکد ماند

کریس وستون، استراتژیست ارزی در موسسه “پپر استون” گفت: معامله گران تشنه شنیدن اخبار خوب از نقاط مختلف هستند و فکر می کنم که بدون یک خبر خوب دیگر، شاهد صعود بزرگی برای دلار نخواهیم بود.

شاخص دلار که #نرخ برابری آن در مقابل سبدی از #ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با افزایش ۰.۰۰۱ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۳۵۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۳۲۷ دلار اعلام شد.

روابط آمریکا با اروپا نیز سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از #تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط آمریکا، تنش‌ها بین متحدان دو سوی اقیانوس #اطلس شدت گرفته و #آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یک سپر دفاعی در برابر تحریم‌ها تشکیل دهند. از سوی دیگر نیز فرانسه آمریکا را تهدید کرده است که در صورت عملی شدن افزایش تعرفه‌ها، پرونده را به سازمان تجارت جهانی خواهد بود. برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه با غیرمنطقی خواندن مواضع #آمریکا خواهان بازگشت به میز مذاکره شده است.

جولیان امانوئل، استراتژیست ارشد ارزی در موسسه ” بی تی جی” گفت: نگاه معامله‌گران اکنون به خاورمیانه و چین دوخته شده است. در خصوص #چین اطمینان خاطر بیشتری وجود دارد و احتمالا به دنبال امضای فاز نخست توافق #تجاری، رشد اقتصادی این کشور تقویت خواهد شد.

logo-samandehi