آینده بازار ارز در پاییز

از نگاه شماری از کارشناسان، آنچه در ادامه سال می‌تواند #قیمت #دلار را در مسیر افزایشی قرار دهد، یکی افزایش تقاضای #تجاری در دو ماه انتهایی #پاییز است و دیگری وقایع غیرمنتظره سیاسی.

به گزارش بنکر، البته عده‌ای نیز عنوان می‌کنند کاهش #صادرات #نفت و افت درآمدهای ارزی ناشی از آن می‌تواند به مرور بازار ارز داخلی را تحت تاثیر قرار دهد. در مقابل کاهشی‌های #بازار باور دارند، وضعیت تقاضا در دوران تحریم و رکود با شرایط عادی تقاوت دارد و نمی‌توان انتظار داشت که به‌طور سنتی تقاضا در آستانه پایان سال میلادی افزایش پیدا کند. در کنار این از نظر این گروه سیاست‌گذار بیشتر توجه خود را معطوف به مدیریت قیمت‌های بازار ارز کرده است و همین موضوع موجب می‌شود که از تمام ابزارها برای محدود نگه‌داشتن دامنه نوسان استفاده کند.

آنها باور دارند تا زمانی که در زمینه عرضه #حواله #درهم مشکلی ایجاد نشود، قیمت #دلار در بازار داخلی نیز با #نوسانات زیادی مواجه نخواهد شد. از نگاه این گروه چهار ماه افت پیاپی به خودی خود نشان می‌دهد که تسلط بازارساز بر بازار ارز در چه سطح و میزانی قرار دارد. یکی از موفقیت‌های سیاست‌گذار در سال ۹۸ مدیریت نوسانات بوده که در نهایت منجر به خروج معامله‌گران بزرگ از #بازار ارز شده است.

این معامله‌گران تنها در شرایطی به بازار ارز برمی‌گردند که در سمت انتظارات اتفاق مهمی رخ دهد. در حال حاضر بیشتر قدرت بازار در دست کاهشی‌هاست و آخرین خبرها حکایت می‌کرد که پس از ساعت پنج بعدازظهر قیمت #دلار حتی زیر محدوده ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان رفته است.

با این حال نکته مهم‌تر این است که بازار در سال ۹۸ هرگز توان شکست مرز ۱۱ هزار تومانی را از خود نشان نداده است و عده زیادی از فعالان انتظار دارند بازار در آستانه این مرز با بازگشت قیمتی مواجه شود. مساله بزرگ نوسان‌گیران این است که دلار بیش از یک ماه هست که توان عبور از سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومانی را از خود نشان نمی‌دهد.

logo-samandehi