آیا سکه و دلار بازهم گران خواهد شد؟

دیروز اونس جهانی با عبور از سطح ۱۹۰۰ دلار، به قله تاریخی خود نزدیک شد. همین مساله موجب شده تا برخی از جدایی مسیر نرخ سکه از دلار در هفته جاری سخن بگویند.

به گزارش بنکر، با این حال، برخی تحلیلگران، معتقدند که دلار نیز پس از یک اصلاح سریع و عمیق، منتظر سیگنال نرخ درهم است. در مقابل، عده‌ای ثبات دلار با توجه به افت تقاضا را محتمل می‌دانند. گروه سوم تحلیلگران هم بر این باورند که مشکل سمت عرضه در بازار مرتفع شده است و دلار خود را برای نزول آماده می‌کند.

آیا روند کم نوسان روزهای انتهایی هفته دلار، در هفته جاری نیز ادامه پیدا خواهد کرد یا بازار بار دیگر شاهد نوسانات پردامنه خواهد بود؟

روز پنج‌شنبه، دلار ۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. این دومین روز کم نوسان شاخص ارزی در کانال ۲۱ هزار تومانی بود، حال آنکه، بازار در ۴ روز ابتدایی هفته بسیار پرنوسان بود و تحت‌تاثیر ۴روز ریزش ابتدای هفته، در مجموع ۳/ ۹ درصد از ارزش خود را از دست داد. سکه هم در هفته گذشته کاهشی بود، ولی افت بسیار کمتری را نسبت به دلار تجربه کرد. فلز گرانبهای داخلی در هفته گذشته ۹/ ۵ درصد افت قیمت را ثبت کرد.

مهم‌ترین دلیلی که موجب شد سکه ریزش کمتری را نسبت دلار تجربه کند، افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی بود که تا حدی از فلز گرانبهای داخلی در برابر کاهش قیمت حمایت می‌کرد. اونس طلا در انتهای هفته به بالای هزار و ۸۹۰ دلار رفت و تحت‌تاثیر همین موضوع، سکه ۲۰۰ هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. در واقع راه سکه و دلار در روز پنج‌شنبه تحت‌تاثیر رشد بهای اونس جدا شد؛ سکه راه افزایشی را انتخاب کرد و دلار مسیر کاهشی.

به نظر می‌رسد در صورتی که اونس طلای جهانی در کانال هزار و ۹۰۰ دلاری ماندگار شود، روند سکه در روز جاری نیز مثبت باشد؛ اما در مورد دلار دو دیدگاه وجود دارد. گروهی باور دارند، پس از نوسانات سنگین چند هفته اخیر، بازار وارد اصلاح شده و به نوعی در کانال ۲۱ هزار تومانی آرام گرفته است. ازنگاه این گروه، دلار پس از اینکه به مرز ۲۶ هزار تومانی برخورد کرد و سپس ۵ کانال از آن عقب‌نشینی کرد، به یک تعادل موقت دست پیدا کرده است. براساس باور آنها، بازارساز دیگر به‌دنبال کاهش بیشتر قیمت به‌صورت سریع نیست و تمایل دارد در یک موج فرسایشی، قیمت را در یک محدوده مشخص نگه دارد.

این در حالی است که گروه دیگری از فعالان باور دارند، بازار پس از یک استراحت موقت نیاز دارد که جهت حرکتی خود را تعیین کند، یا بار دیگر حرکت خود به سوی کانال ۲۶ هزار تومانی را آغاز کند یا اینکه راه کاهشی به سوی مرز ۲۰ هزار تومانی را از سر بگیرد. در این میان، عده‌ای از فعالان باور دارند، بازار پس از یک اصلاح بزرگ، کم کم با خرید معامله‌گران بزرگ در کف قیمت مواجه شد. به گفته آنها حتی این روند در معاملات پشت خطی انتهای هفته مشخص بود، چرا که در این معاملات دلار در کانال بالاتر ۲۲ هزار تومانی مورد معامله قرار می‌گرفت.

در کنار این همچنان تا حدی نگرانی‌ها نسبت به آینده وجود دارد و همین موضوع موجب می‌شود که برخی افراد همچنان برای حفظ ارزش پول خود وارد بازار ارز شوند. با این حال، کاهشی‌های بازار معتقدند در حال‌حاضر بازار ارز برای سرمایه‌گذاری گزینه چندان جذابی نیست، چرا که بازدهی آن نسبت به سایر بازارها در سال جاری پایین بوده است. از نظر آنها دلیل افزایش قیمت، ضعف در بخش عرضه ارز بود و با ایجاد گشایش‌هایی نیز سمت عرضه قوی شد و قیمت دلار راه کاهشی را در پیش گرفت.

به باور این دسته از آنجا که مشکل سمت عرضه تا حدی حل شده است، دلیلی برای رشد دلار در کوتاه‌مدت وجود ندارد. از نظر آنها، روز شنبه می‌تواند زمان برای نزول بیشتر قیمت دلار باشد. این در حالی است که عمده معامله‌گران انتظار رشد قیمت سکه را دارند.

logo-samandehi