آیا اقتصاد ایران به رشد ۹ درصد می‌رسد؟

‌#بانک #جهانی در پیش بینی جدید خود اعلام کرده که تا سال ۲۰۲۰ #تحریم‌ها از #ایران برداشته می‌شود و رشد #اقتصادی آن از منفی ۶ به مثبت ۹ خواهد رسید و این یکی از شکوفایی‌های اقتصادی در #دنیا خواهد بود. به اعتقاد استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان این پیش بینی براساس تجربه قبلی از ایران انجام شده است.

‌کمیل طیبی در تحلیل این موضوع به خبرنگار ایسنا- گفت: بیشترین تحریمی که شامل ایران می‌شود و اکنون نیز به کف رسیده در بخش #نفت است.

وی با بیان اینکه #تحریم‌های واقعی در بخش نفت است، افزود: در این شرایط شرکت‌های نفتی از ایران خرید ندارد و شرکای اصلی همچون #کره_جنوبی، #ژاپن و … مبادلات خود با کشورمان را متوقف می‌کنند.

استاد اقتصاد #دانشگاه اصفهان تاکید کرد: پیش بینی جدید بانک جهانی براساس تجربه قبلی از ایران طی سال‌های ۹۴ و ۹۵ بود که رشد اقتصادی به ۱۲.۵ درصد رسید و این به واسطه فروش ۲ برابری و #صادرات نفت از ایران بود.

وی تصریح کرد: به طور قطع با افزایش درآمدهای ارزی حاصل از نفت، فرصت مناسبی برای ایجاد ثروت، #سرمایه گذاری مشترک و ایجاد منابع #مالی جدید ایجاد خواهد بود.

طیبی در خصوص اینکه شرایط فراهم شدن این رشد اقتصادی چگونه خواهد بود، اظهار کرد: البته تحقق این پیش بینی از یک سو به جنبه‌های سیاسی برمی گردد و بستگی به رأی دوباره #ترامپ در انتخابات #ریاست #جمهوری #آمریکا، قبول دوباره #ایران برای مذاکره و شرایطی پیشنهادی برای آن برمی‌گردد.

وی تصریح کرد: پیش بینی بانک جهانی براساس شرایط سیاسی فعلی ایران با دیگر کشورها از جمله رفت و آمد نخست وزیر #ژاپن، #وزیر امور خارجی #آلمان و تعدیل #جنگ لفظی و تمایل آمریکا برای مذاکره با ایران است، اما از جنبه اقتصادی اگر تحریم‌ها تعدیل شود شاهد شوک مثبتی در اقتصاد ایران خواهیم بود.

استاد اقتصاد دانشگاه #اصفهان همچنین با بیان اینکه تحریم‌ها علاوه بر ایجاد مشکلات بزرگ برای کشور، فرصتی برای کاهش سهم نفت در بودجه است، اظهار کرد: متأسفانه طی سال‌های گذشته اقتصاد ایران بعد از تعدیل تحریم‌ها و بهبود اوضاع دوباره بر نفت تکیه کرد که این سیاست درستی نیست، باید قطع وابستگی از نفت را حتی بعد از رفع تحریم‌ها در کشور ادامه دهیم.

وی تاکید کرد: دولت نباید درآمدهای نفتی خود را صرف هزینه‌های جاری کشور کند و این درآمدها باید تبدیل به ثروت شود.

طیبی در خصوص شرایط فعلی اقتصاد کشور، گفت: متأسفانه به واسطه مدیریت ضعیف، فشارهای سیاسی و همچنین مشکلات ساختاری، سرمایه گذاری اندکی در کشور صورت گرفته است، در حالی‌که یکی از موارد اشتغال‌زا سرمایه گذاری است، اما با توجه به نرخ رشد منفی و تضعیف این #شاخص در اقتصاد ایران امروز شاهد #بیکاری و #تورم هستیم.

وی افزود: اگر در #اقتصاد #سیگنال‌های مثبت همچون کم شدن #نوسانات #ارزی، افزایش درآمدهای #صادراتی غیرنفتی و … ایجاد شود، می‌توان به مثبت شدن رشد اقتصادی امیدوار شد.

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در خصوص شرایط رونق #تولید، گفت: تولید زمانی رونق پیدا می‌کند که بتواند بخش خصوصی توسعه یابد و از سوی دیگر تصدی گری دولت روز به روز کمتر شود، البته نباید به سمت اقتصاد خصولتیحرکت کنیم.

logo-samandehi