آخرین وضعیت بازارهای سهام،ارز و سکه

با چرخش مواضع #دونالد #ترامپ در مورد #ایران و فروکش تنش‌های #سیاسی رقم خورد

به گزارش بنکر، سه‌شنبه #شاخص کل #بورس #تهران ۵ هزار و ۶۸۰ واحد رشد کرد و در ارتفاع ۲۲۳ هزار و ۲۵۴ واحدی قرار گرفت. با افزایش ۶/ ۲ درصدی دیروز فاصله نماگر بازار تا اوج تاریخی ۱۴ اردیبهشت به کمتر از ۶/ ۰درصد رسید. تغییر لحن ترامپ در مورد کشورمان از سطح ریسک‌های سیاسی کاست. با این حال موج صعودی اخیر تحت تاثیر گزارش‌های عملکرد ماهانه بنگاه‌ها در اردیبهشت به راه افتاده است. عملکرد مناسب شرکت‌ها از لحاظ قیمت و میزان فروش محرک سمت تقاضا بود و در پی آن گروه فلزات اساسی با لیدری «#فولاد» و «#فملی» بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. در گروه‌های پتروشیمی، دارویی، سیمان‌سازان و غذایی نیز شاهد جبهه قدرتمند تقاضا بودیم.

 

بازگشت آرامش به #بازار #دلار
هر دلار آمریکا طی معاملات روز گذشته ۳۲۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و راس ساعت ۱۶ به بهای ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رفت. با افت ۳/ ۲ درصدی دیروز، دلار به کمترین حد خود از ۳۱ فروردین رسید. برخی از تحلیلگران چرخش ناگهانی مواضع رئیس جمهور آمریکا درباره ایران طی سفر به #ژاپن و #سفر #شینزو آبه به ایران بلافاصله پس از دیدار با ترامپ را سیگنالی مساعد ارزیابی کردند که از سطح تقاضای دلار در بازار داخلی کاست. حال باید منتظر واکنش نوسان‌گیران به کانال‌شکنی دلار باشیم. ۹ روز قبل زمانی که نرخ ارز وارد کانال ۱۳ هزار تومانی شد، دلالان با شناسایی کف قیمتی خریدهای خود را افزایش دادند و مقدمه بازگشت دلار به بالای مرز ۱۴ هزار را فراهم آوردند.

 

الگوی تکراری دلار و #سکه
هر سکه طرح جدید طی معاملات روز قبل ضمن ثبت افت ۱۴۵ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان به فروش رفت. در ثبات نسبی #قیمت #اونس #طلا، بازگشت شاخص ارزی کشور به کانال ۱۳ هزار تومانی پس از گذشت ۹ روز منجر به افت ۳ درصدی بهای سکه شد. در تاریخ ۳۰ اردیبهشت که نرخ ارز به سطح ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان تنزل کرد، بهای سکه تنها ۱۰ هزار تومان کمتر از قیمت ثبت شده دیروز بود. قیمت سکه در کمترین سطوح خود در سال جاری به سر می‌برد و در صورت حفظ جایگاه دلار در کانال جدید امکان افت قیمت بیشتر این دارایی ارزشمند نیز وجود دارد. دیروز #حباب سکه با احتساب #مالیات ارزش افزوده در ارتفاع ۱۰۹ هزار تومانی ایستاد.

logo-samandehi