آخرین خبرها از وضعیت بازار ارز

به گفته فعالان، در روزهای اخیر رفتار #بازار #ارز عمدتا رفت و برگشتی شده است و ابهام زیادی در میان معامله‌گران در مورد روند آینده #قیمت #دلار وجود دارد.

به گزارش بنکر، کمتر کسی این روزها با اطمینان از افزایش یا کاهش قیمت دلار در بازار صحبت می‌کند و به دلیل آنکه تصویر مشخصی از آینده بازار ندارند، سعی می‌کنند با احتیاط اقدام به خرید و فروش ارز کنند. اینکه چرا ابهام در مورد آینده دلار در میان معامله‌گران وجود دارد، دقیقا مشخص نیست، ولی برخی از فعالان به وجود عوامل متضاد افزایشی و کاهشی پیش رو اشاره می‌کنند و در کنار آن تغییرات قیمتی پیاپی، اطمینان نسبت به یک سطح قیمتی را کاهش داده است. در واقع کمتر کسی این روزها در بازار می‌گوید، دلار در کانال ۱۳ هزار تومانی باقی می‌ماند یا از آن پایین تر می‌رود؛ ولی مساله مهم‌تر این است که افراد زیادی نیز باور دارند، قیمت دلار در کانال فعلی پایدار نیست.

البته نشانه‌هایی در بازار مبنی بر تلاش بازارساز برای به ثبات رساندن قیمت‌ها مشاهده می‌شود. به‌عنوان مثال، در روزهای اخیر، قیمت به ندرت توان ریزش به زیر مرز ۱۳ هزار تومانی را از خود نشان داده است و هم زمان شرایط عبور این ارز برای شکست سطح ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز در معاملات وجود نداشته است.

البته بازارساز در صرافی‌های بانکی همچنان کانال ۱۳ هزار تومانی را نپذیرفته است و آخرین قیمت فروش بر تابلوی آنها ۱۲ هزار و ۹۸۰ تومان بوده است. برخی معامله‌گران با اشاره به این موضوع باور دارند، بازارساز به دنبال آن است پس از آنکه تقاضا کمی فروکش کرد، با فروش ارز از قیمت‌های بالاتر، از یک سو دلار را به کانال ۱۲ هزار تومانی بازگرداند و از سوی دیگر، نوسان گیران را دچار ضرر کند، امری که موجب می‌شود، در آینده قدرت سفته‌بازان برای مداخله در بازار ارز پایین تر بیاید.

در مقابل این دیدگاه، مسلما افزایشی‌های بازار قرار دارند که معتقدند، دلار دو ریسک مهم را پیش روی خود قرار دارد. اول، احتمال رفتن ایران به لیست سیاه FATF در بهمن ماه و دیگری تقاضایی که معمولا در نزدیکی آغاز تعطیلات چینی به بازار وارد می‌شود.

برای اینکه تناقض دیدگاه‌های معامله‌گران آشکارتر شود، باید اشاره کنیم که عده‌ای از فعالان نیز با دیدگاه یاد شده موافق نیستند. آنها اعتقاد دارند، FATF چندان تاثیر روانی خاصی بر بازار ما ندارد و نمی‌تواند انتظارات سرمایه‌گذاران را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

logo-samandehi